Kategóriák
 
 
 
 
 
KÖZÚTI TAMION SZÁLLÍTÁSI SZABÁLYZAT

1. ALAPVETŐ RENDELKEZÉSEK

1.1. Bevezető rendelkezések

A jelen fuvarozási feltételek a fuvarozási szerződés megkötéséhez szükséges fuvarozói feltételeket tartalmazzák.

1. A jelen fuvarozási feltételek szerinti fuvarozó a VALTEC spol. s r.o., székhelye: Lieskovská cesta 13 962 21 Lieskovec, az 56/2012 sz. törvény 4. §-a értelmében. a közúti fuvarozásról szóló, módosított rendelet értelmében.

2. A jelen szállítási szabályzat szerinti szállítás az áruk, rakományok, ipari áruk és egyéb szükséges árufajták szállítása a belföldi közúti árufuvarozásban.

1.2. A végzett közúti fuvarozás típusa és a nyújtott fuvarozási szolgáltatások köre

1. A fuvarozó a közúti árufuvarozást az alábbi körben végzi:

a) országos közúti árufuvarozás
b) nemzetközi közúti árufuvarozás

2. A végzett közúti árufuvarozás jellege:

a) kocsiszállítmányok
b) darabos szállítmányok
c) transzportbeton
d) ömlesztett anyagok

3. Az egy fuvarozóhoz (feladóhoz vagy címzetthez) egyetlen járművel szállított szállítmányok akkor tekintendők kocsiszállítmánynak, ha tömegük meghaladja a 2500 kg-ot, vagy a tömegre való tekintet nélkül:

a) ha az a használt jármű hasznos terét vagy rakterét használja ki
b) ha a fuvarozóval kötött megállapodás alapján a szállítmány szállítása a jármű külön külön útvonalán történik, vagy mert a szállítmány jellege vagy a fuvarozás határidőn belüli teljesítése ezt megkívánja
c) ha a küldeményt üzemi okokból két vagy több helyen rakodják vagy rakodják ki. A jármű egyetlen útja akkor is a jármű egyetlen útjának minősül, ha a fuvarozó üzemi okokból a rakományt egy másik járműre helyezte át.

4. A más szállítmányokkal együtt szállított szállítmányt, vagy egy olyan járműút során, amelyet egyébként a rakomány nélkül kellene megtenni, rakodásnak kell tekinteni.

1.3. A fuvarozó által szállított áruk meghatározása

1. A fuvarozó, tekintettel jelenlegi műszaki alapjára, lehetőleg kocsirakományt szállít.

2. A műszaki alapnak megfelelő szállítási típusok, különösen a gördülőállomány:

a) transzportbeton szállítása
b) egyéb árutípusok szállítása a fuvarozó megrendelése alapján

3. Egyéb, a fuvarozóktól kapott részletes megrendelések alapján végzett szállítás.

1.4. A szállításból kizárt áruk

1. A következő áruk ki vannak zárva a fuvarozásból:

a) olyan tételek, amelyek szállítását az általánosan alkalmazandó jogszabályok tiltják,
b) veszélyes áruk
c) olyan tárgyak, amelyek méreteik vagy súlyuk miatt a fuvarozó járművével történő szállításra nem alkalmasak, tekintettel a hasznos teherre, a járművek méreteire és a szállításhoz használt utak állapotára
d) nagy vagy nehezen meghatározható értékű tárgyak (műgyűjtemények, régiségek stb.).

2. A fuvarozó a jelenlegi műszaki alapjai miatt nem szállít élő állatokat.

3. A fuvarozó nem végez különösen nagy és túlméretes szállításokat, amelyek speciális műszaki alapot igényelnének.

4. Ha olyan szállítmányt ajánlottak fel fuvarozásra, amely a fuvarozásból ki van zárva, vagy amelynek fuvarozását különleges feltételek mellett engedélyezték, anélkül, hogy a szállítmány ilyen jellegéről a fuvarozót értesítették volna, vagy ha az ilyen szállítmányt helytelen vagy hiányos adatok alapján fogadták el a fuvarozásra, a feladó a teljes tömegű szállítmányra megállapított fuvarozási díj háromszorosának megfelelő összegű kötbért köteles fizetni.

1.5. A járművek be- és kirakodásra történő érkezésének feltételei, valamint a feladó és a címzett, illetve a fuvarozó közötti együttműködés mértéke

1. A fuvarozó, valamint a feladó és a címzett köteles biztosítani, hogy a szerződésben rögzített fuvarozási menetrendek megfeleljenek a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályok összehangolásáról szóló 561/2006/EK rendeletnek. Ez különösen a feladó be- és kirakodási pontjainak, valamint a címzett kirakodási és kirakodási időpontjainak betartását foglalja magában, hogy a fuvarozó járművezetői be tudják tartani a vezetési időkre, a szünetekre, a napi és heti pihenőidőre vonatkozó munkarendeket.

2. A szállítmányt vagy annak bármely olyan részét, amelyet jellegénél fogva a szállítás és a kezelés során sérülés vagy veszteség ellen védeni kell, a feladónak a közúti szállítás körülményeinek megfelelő csomagolásban kell a szállításhoz bemutatnia.

3. A feladó akkor is köteles a küldeményt megfelelően csomagolni, ha fennáll a veszélye annak, hogy a csomagolás nélkül a küldemény a szállítás során a tulajdonságai miatt kárt okozhat személyekben vagy más küldeményekben, illetve a szállítóeszközben vagy a fuvarozó egyéb berendezésében. A fuvarozó nem vizsgálja, hogy a küldemény jellege megköveteli-e a csomagolást, illetve hogy a használt csomagolás megfelelő-e. A feladó felel a hibás vagy nem megfelelő csomagolás által a szállítás során más küldeményekben vagy a járműben okozott károkért.

4. A feladó köteles gondoskodni arról, hogy a küldemény vagy a küldemény egyes tételeinek csomagolása méretei, szerkezete és szilárdsága révén lehetővé tegye a rakodási és szállítási rakodó- és gépesítési berendezések használatát.

5. A feladó köteles a szállítmányt vagy annak egyes darabjait megjelölni, ha ezt a jelen szállítási szabályzat előírja, vagy ha ez a szállítmány kezelésének megkönnyítése, illetve a sérülés vagy összetévesztés kockázatának kiküszöbölése érdekében szükséges. Összevont küldemények szállítása esetén a feladó köteles minden egyes küldeményt egyértelműen és kitörölhetetlenül megjelölni a feladó és a címzett címével. Köteles betartani a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (ADR) rendelkezéseit.

6. Ha a szállítmány jellege megkívánja, hogy a rakodás, szállítás és kirakodás során bizonyos módon kezeljék, vagy bizonyos helyzetben tárolják, a feladó köteles a szállítmány minden egyes darabját a szállítási csomagolás jelölésére szolgáló kezelési jellel ellátni, az alkalmazandó szlovák műszaki szabványok (STN) szerint, amennyiben más szabványok (pl. IMO, ha a szállítmányt tengeren is szállítják).

7. Ha a fuvarozó a szállítmány átvételekor megállapítja, hogy a szállítmány nem felel meg az áru csomagolására és jelölésére vonatkozó feltételeknek, a fuvarozó megtagadja a szállítást; ha a feladó megerősíti a fuvarozónak a fuvarlevélben vagy más fuvarokmányban szereplő, a szállítmány csomagolására és jelölésére vonatkozó fenntartását, a fuvarozó elfogadhatja a szállítmányt szállításra.

8. A fuvarozó bármikor jogosult megvizsgálni, hogy a szállítmány megfelel-e a fuvarozó által a fuvarokmányokban (pl. szállítólevél, fuvarlevél) tett bejegyzéseknek. A szállítmány vizsgálatát a be- vagy kirakodás helyén legalább egy olyan személy jelenlétében kell elvégezni, aki nem a fuvarozó alkalmazottja.

9. Ha a fuvarozó a járműnek a berakodás helyéről való távozása előtt megállapítja, hogy a fuvarozásra átvett küldeményt a fuvarozásból kizárták, köteles azt a feladónak visszaszolgáltatni, a feladó pedig köteles azt visszavenni.

10. Ha a szállítmány átvétele során olyan hibát észlelnek, amely a járműben vagy a vele együtt szállított szállítmányban olyan kárt okozhat, amely a szállítással együtt járhat, a fuvarozó jogosult a szállítmány fuvarozásra történő átvételét megtagadni; ha a hibát csak a szállítás során észlelik, az utat meg kell szakítani. Az út megszakítása esetén a fuvarozó úgy jár el, mint a szállítás egyéb akadályai esetén.

11. A küldemény feladója köteles a küldeményt közúti szállításra alkalmas állapotban átadni a fuvarozónak. Ha a küldemény nem alkalmas a szállításra, vagy a 10. pontban említettek szerint hibás, a fuvarozó megtagadhatja a fuvarozásra való átvételt. A feladó köteles a fuvarozónak megfizetni a jármű rakodóhelyre szállításának, a jármű berakodás közbeni késedelmének vagy a szállítás megszakításának költségeit a (10) bekezdésben említettek szerint.

12. Ha a szállítmány nagyszámú darabból áll, a fuvarozó csak akkor köteles a darabszámot megállapítani, ha a fuvarozási szerződésben a feladóval erről megállapodtak. A fuvarozó a vizsgálat eredményét a fuvarlevélben rögzíti vagy feljegyzi.

13. A szállítmány súlya alatt a rakomány súlyát kell érteni, beleértve a raklapokat, szállító ládákat, konténereket stb. és a feladónak a szállítmánnyal egyidejűleg átvett kezelési és szállítási segédeszközeit is.

14. A szállítmány súlyát a feladónak kell megállapítania, és ezért a számadatért a feladó felel, amelyet a fuvarlevélben vagy más kísérő dokumentumokban kell feltüntetni.

15. A fuvarozó bármikor jogosult megvizsgálni a szállítmány súlyát, különösen akkor, ha kétségei vannak a feladó által megadott adatok pontosságával kapcsolatban. A súlyt hatósági mérlegeléssel vagy számítással állapítja meg, ha a rakomány mennyisége az egyes egyenlő darabok számával vagy mértékegységek számával van megadva, és a szállítmány egy darabjának vagy mértékegységének súlya ismert vagy mérlegeléssel megállapítható.

16. A súlyvizsgálat módját és a vizsgálat eredményét a fuvarozónak a fuvarlevél vagy más, a vizsgálat időpontjában rendelkezésre álló fuvarokmány minden részén fel kell jegyeznie.

17. A feladó viseli a szállítmány súlyának megállapításával (pl. hatósági mérlegelés stb.) kapcsolatos költségeket, ha a fuvarozót a szállítási szerződésben a súly megállapítására kérte fel, vagy ha a szállítmánynak a fuvarozó által megállapított súlya több mint 3 %-kal eltér a feladó által megadott súlytól.

18. Ha a címzett kérte a küldemény súlyának megállapítását, a feladó felel a küldemény súlyának megállapításával kapcsolatos költségekért is.

19. A Szlovák Köztársaságban a feladó tudomásul veszi, hogy amennyiben a jármű vezetőjének vagy üzemeltetőjének tudta nélkül az áru berakodásakor túllépi a jármű megengedett legnagyobb össztömegét, a járműszerelvény megengedett legnagyobb össztömegét, a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömegét vagy a jármű tengelyenkénti megengedett legnagyobb össztömegét, a Szlovák Köztársaság Országgyűlésének a közúti közlekedésről szóló 8/2009. sz. törvénye alapján a rendőrség szankcióval sújthatja.

20. Ha a fuvarozó azt tapasztalja, hogy a feladó hibájából a feladás helyén a rakomány megengedett súlyát túllépték vagy rosszul osztották el, a feladó köteles a szállítmány egy részét kirakodni vagy átrakodni. Ha a fuvarozó ezt csak a szállítás során, pl. hibás súlyadatok miatt állapítja meg, jogosult a szállítmány egy részét a feladó költségére és felelősségére kirakodni vagy átrakodni. A fuvarozó köteles tájékoztatni a feladót a szállítmány kirakodásáról vagy részleges kirakodásáról, és köteles ezeket a műveleteket a fuvarokmányban rögzíteni. A szállítmány kirakodott részének fuvarozására a feladó köteles külön fuvarozási megbízást kiadni.

21. A feladó köteles a fuvarozási szerződésben meghatározni a be- és kirakodás pontos helyét (pontos címét), valamint köteles a fuvarozót értesíteni a be- és kirakodás helyére bizonyos tehergépkocsiknak vagy bizonyos időpontokban történő behajtására vonatkozó korlátozásokról. Például, hogy a hely alacsony kibocsátású zónában van-e, vagy olyan zónában, ahol bizonyos bruttó tömegű vagy tengelyterhelésű tehergépkocsik behajtására vonatkozó korlátozások vannak érvényben stb. A feladó köteles feltüntetni a címzett üzemidejét vagy a kirakodás időpontját is.

22. Általában a berakodást a feladó, a kirakodást pedig a címzett végzi, hacsak a fuvarozó és a fuvarozó másként nem állapodik meg.

23. A rakomány közúton történő berakodása és elrakása Szlovákiában csak akkor engedélyezett, ha az úttesten kívül nem lehetséges. A rakományt a lehető leggyorsabban és úgy kell be- és kirakodni, hogy a közúti biztonság ne kerüljön veszélybe.

24. A jármű személyzete a szállítási szerződés értelmében nem köteles a járművet be- és kirakodni. A fuvarozó csak akkor köteles a járművet be- vagy kirakodni, ha rendelkezik az ehhez szükséges kezelőberendezéssel és személyzettel, és ha erről a fuvarozási szerződésben kifejezetten megállapodtak, valamint a fuvarozási díjhoz képest megállapított felár ellenében. A munkavédelmi előírások értelmében a fuvarozó járműszemélyzete csak akkor használhatja a fuvarozó kezelőberendezését, ha annak kezelésére kiképzést kapott.

25. A feladó köteles időben megtenni minden szükséges intézkedést a zavartalan rakodás érdekében és a küldemény sérülésektől való védelme érdekében. A fuvarozó (feladó és címzett) köteles biztosítani a munkavédelem és a fuvarozó járműveinek gazdaságos használatához szükséges feltételeket. Különösen köteles gondoskodni arról, hogy a be- és kirakodási pontok és létesítmények olyan állapotban legyenek, hogy a szállítmányok gyorsan és biztonságosan be- és kirakodhatók legyenek, hogy a járművek mozgatására használt valamennyi terület, beleértve a nem közforgalmú bekötőutakat is, megfelelően burkolt és járható, biztonságos állapotban legyen, valamint hogy a be- és kirakodási pontokon a járművek számára elegendő világítás legyen.

26. Általában a fuvarozó (a feladó) felelős a rakománynak a járművön való rögzítéséért, mivel ő rendelkezik a szállítmány megfelelő ismeretével. A feladó köteles a szállítmányról pontos adatokat szolgáltatni az egyes darabok súlyára és méreteire vonatkozóan. Ha a feladó a közúti árufuvarozásban az áru berakodására és rögzítésére vonatkozó utasításokat készített, akkor azokat a fuvarozónak a fuvarozás megkezdése előtt jóval a fuvarozó által érthető nyelven át kell adnia.

27. A járművezető (a fuvarozó képviselője) köteles részt venni a rakodásban, és adott esetben irányítani a rakomány elosztását a járművön, pl. a jármű tengelyeinek a szállítandó áruval való egyenletes megterhelése, valamint annak biztosítása szempontjából, hogy a közúti forgalom biztonsága és zavartalansága a szállítás során ne kerüljön veszélybe. Ha a feladó nem tartja be a fuvarozó utasításait, és emiatt a rakodás során hiba történik, különösen a jármű túlterhelése miatt, a fuvarozó jogosult a rakományt a járművön való áthelyezését vagy a rakomány vagy annak egy részének elrakását követelni. Ha a fuvarozó nem elégedett, megtagadhatja a szállítást, vagy intézkedhet a rakomány megfelelő elrakásáról és elhelyezéséről a feladó költségére és kockázatára.

28. Ha a fuvarozó gondoskodik a jármű be- és kirakodásáról, köteles gondoskodni arról, hogy a jármű és a fuvarozó egyéb berendezései ne sérüljenek meg. Különösen tilos a nehezebb rakományokat nagyobb magasságból a járműre leereszteni.

29. Ha a jármű rakodótere a berakodás, kirakodás során vagy a szállított rakomány által erősen szennyeződik, a fuvarozó köteles saját költségén gondoskodni annak tisztításáról a szállítmány kirakodását követően, illetve az utolsó kirakodás befejezését követő ismételt szállítás esetén. Ha a fuvarozó e kötelezettségének nem tesz eleget, a fuvarozó köteles gondoskodni a jármű saját költségén történő megtisztításáról.

30. Ha a jármű fertőtlenítése szükséges, a fuvarozó gondoskodik a fertőtlenítésről. A fertőtlenítés költségeit az a fuvarozó viseli, akinek a szállítmánya miatt a fertőtlenítésre szükség volt.

31. Ha a tartálykocsit, a tartálykonténert vagy a keverőkocsi dobját más típusú rakomány berakodása előtt le kell mosni, a fuvarozónak erről a tényről a fuvarozási megbízásban vagy a fuvarozási keretszerződésben értesítenie kell a fuvarozót. A mosás költségeit a fuvarozó viseli.

32. A címzett csak akkor tagadhatja meg a szállítmány vagy annak egy részének átvételét a szállítmánynak a szállítás során bekövetkezett sérülése miatt, ha a sérülés a szállítmány állapotát olyan mértékben megváltoztatta, hogy az eredeti rendeltetésének megfelelően nem használható fel. A címzett azonban csak akkor köteles a szállítmányt átvenni, ha a fuvarozó mindkét fél jelenlétében jegyzőkönyvet vett fel a szállítmány sérüléséről. A fuvarokmányban is lehet erről feljegyzést tenni.

33. A berakodás, átrakodás és kirakodás módjával kapcsolatos kifogásokat a fuvarozó (a jármű személyzetének tagja) írásban, például a fuvarlevélben közli a feladóval, a címzettel vagy más személyekkel.

34. Ha a fuvarozási szerződésben másként nem állapodtak meg, a fuvarozó késedelmének a be- vagy kirakodással kapcsolatban a fuvarozó járművének a be- vagy kirakodásra előírt érkezési időpontjától a be- vagy kirakodás megkezdéséig terjedő időt, valamint e munka minden olyan megszakítását tekintjük, amelyet nem a fuvarozó okozott, beleértve a szállítmány fuvarokmányának kiállítását is. A fuvarozó a késedelem idejére pénzügyi kártérítést követelhet, amelyről a szállítási szerződésben kell megállapodni.

2. A belföldi közúti árufuvarozási szerződés megkötésének módja és érvényessége

2.1. A belföldi közúti árufuvarozási szerződésre vonatkozó alapvető rendelkezés

1. Ha a szállítást gazdálkodó szervezet rendeli meg a fuvarozótól, és a fuvarozási szerződés megkötésére kerül sor, akkor az 513/1991. sz. törvény, a Kereskedelmi törvénykönyv szerinti árufuvarozási szerződésről szóló 610-629. §-ok rendelkezéseit kell alkalmazni.

2. Az árufuvarozási szerződéssel a fuvarozó vállalja a feladóval szemben, hogy a dolgot (küldeményt) egy bizonyos helyről (feladás helye) egy bizonyos másik helyre (rendeltetési hely) szállítja, a feladó pedig vállalja, hogy az ellenértéket (fuvardíjat) megfizeti neki.

3. A fuvarozó jogosult a feladótól a fuvarokmányban a kívánt fuvarozás megerősítését kérni, a feladó pedig jogosult a fuvarozótól a küldemény átvételének írásbeli megerősítését kérni.

4. Ha a szállításhoz különleges okmányok szükségesek, a feladó köteles azokat legkésőbb a szállítmány szállításra történő átadásakor átadni a fuvarozónak. A feladó felel minden olyan kárért, amelyet a fuvarozónak az ilyen okmányok átadásának elmulasztása vagy hibás átadása okoz.

5. Ha a szerződés másként nem rendelkezik, a szerződés megszűnik, ha a feladó a szerződésben meghatározott időpontban, egyébként a szerződés megkötésétől számított hat hónapon belül nem kéri a fuvarozót a szállítmány átvételére.

6. A fuvarozó köteles a rendeltetési helyre történő szállítást a kikötött határidőn belül, egyébként indokolatlan késedelem nélkül, szakmai gondossággal elvégezni. Kétség esetén a határidő a szállítmány fuvarozó általi átvételét követő napon kezdődik.

7. Ha a szállítmány címzettje a fuvarozó számára ismert, köteles a szállítmányt a címzettnek átadni, vagy ha a címzett szerződés szerint köteles a szállítmányt a rendeltetési helyen átvenni, köteles őt a fuvarozás megszűnéséről értesíteni.

8. Ha a fuvarozó a küldeményt nem adta át a címzettnek, a feladó jogosult követelni a fuvarozás megszakítását és a küldemény visszaszolgáltatását vagy más módon történő kezelését, és felelős az ezzel kapcsolatban ésszerűen felmerült költségekért.

9. Ha a szerződésben kikötik, hogy a fuvarozó a küldemény felszabadítása előtt a címzettől meghatározott pénzösszeget szedjen be (utánvétes küldemény) vagy más beszedési műveletet végezzen, a banki okmányos beszedésre vonatkozó rendelkezéseket (513/1991. sz. törvénycikk, Kereskedelmi törvénykönyv, 697. és azt követő §-ai) értelemszerűen kell alkalmazni.

10. Ha az áruszállítást olyan természetes személy rendeli meg a fuvarozótól, aki nem vállalkozó, a fuvarozási szerződést a módosított 40/1964. sz. törvénykönyv, a Polgári Törvénykönyv 765. és azt követő §-ai szerint kell megkötni.

2.2. A fuvarozás megrendelőjének és a szállítmány címzettjének kötelezettségei

1. A fuvarozás megrendelője, leggyakrabban a feladó, köteles a fuvarozót a szállítmány tartalmáról és jellegéről helyesen tájékoztatni, és felel minden olyan kárért, amelyet e kötelezettség megszegésével a fuvarozónak okozott.

2. A feladó köteles a fuvarozást a fuvarozótól megrendelni. A megrendelés e-mailben, faxon vagy telefonon történő formája elegendő, feltéve, hogy a megrendelésről utólag írásos megrendelés készül, kivéve, ha a fuvarozó és a feladó másként nem állapodik meg.

3. A fuvarozási megbízás kiadható egy fuvarozásra vagy meghatározott számú fuvarozásra. Ha a fuvarozás ismétlődik, és a fuvarozás hosszabb ideig tart, célszerű a fuvarozó és a megrendelő fél között fuvarozási keretszerződést kötni.

4. A szállítási megbízásnak tartalmaznia kell a szállítás végrehajtásához és a számla kiállításához szükséges adatokat a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően. A fuvarozási szerződés megfelelő megkötése érdekében a megrendelésnek vagy a fuvarozási szerződéstervezetnek a következő adatokat kell tartalmaznia: a) a fuvarozás megrendelőjének cégneve, címe, címe, adószáma, adószáma, e-mail címe, telefonszáma és szükség esetén egyéb elérhetőségi adatai b) a szállítmányra vonatkozó adatok (típus, bruttó súly (súly a csomagolással együtt és a raklapot is beleértve), darabszám, méretek, rögzítési követelmények stb. (c) a küldemény feladásának helye és rendeltetési helye (pontos cím) d) szükség esetén a berakodás és kirakodás időpontja e) javításra szállított küldemények esetében a sérülés típusára és mértékére vonatkozó információk is f) a szállítás elvégzésének elfogadott ellenértéke (szállítási ár)

5. A szállítási megbízást úgy kell megadni, hogy a megbízás fuvarozóhoz való beérkezése és a kért szállítás időpontja között két munkanap teljen el, hacsak másként nem állapodtak meg.

6. Ha a szállításhoz különleges okmányok szükségesek, a feladó köteles azokat legkésőbb a szállítmány szállításra történő átadásakor a fuvarozónak átadni. A feladó felel a fuvarozónak az átadás elmulasztásával vagy hibás átadásával okozott kárért.

7. A Megrendelő köteles a fuvarozót a fuvar megrendelésekor tájékoztatni a szállítmánynak a mindenkori piaci árnál magasabb áráról.

8. Olyan áruk szállítása esetén, amelyek ára meghaladja az 50.000,-Eur-t, az Ügyfél köteles ezt az értéket a fuvarozónak bejelenteni és dokumentálni a fuvarozónak a szállítmány szállítására vonatkozó felelősségbiztosítása tekintetében.

9. A fuvarozó köteles a feladó kérésére a szállítmány átvételét írásban igazolni.

10. A fuvarozási szerződés a megrendelő (feladó vagy címzett) és a fuvarozó között a) a megrendelés fuvarozó általi elfogadásával jön létre, b) ha a fuvarozás nem megrendeléshez kötött, a fuvarozás megkezdésével, a szállítmány fuvarozásra történő átvételével, b) ha a fuvarozás nem megrendeléshez kötött, a

11. A megrendelés elfogadása a) ha a fuvarozó és a feladó között szóbeli vagy telefonos megállapodás jön létre a kért fuvarozás teljesítésének terjedelméről, idejéről vagy módjáról, vagy b) abban az időpontban, amikor a megrendelő fél írásban, e-mailben, faxon vagy más hiteles módon megkapta a fuvarozó általi elfogadásának megerősítését, ha a feladó ilyen megerősítést kér, a fuvarozó köteles azt teljesíteni, c) a megrendelt fuvarozás fuvarozó általi megkezdésének időpontjában, kivéve, ha a megrendelést az előző bekezdések szerint elfogadták.

12. Ha a fuvarozó elfogadja a címzettnek a küldemény más címzetthez történő további fuvarozására vonatkozó javaslatát, új fuvarozási szerződés jön létre.

13. A fuvarozási megbízás elfogadásakor vagy a fuvarozási szerződés megkötésekor a fuvarozó a fuvar megrendelőtől a fuvarozásra megállapított ár vagy előzetes ár legfeljebb 80 %-ának letétbe helyezését kérheti. A fuvarozó köteles az előleg átvételét igazolni és a szükséges adóügyi dokumentumokat (pl. előlegszámlát) kiállítani.

14. A szállítmány átadásáig a feladó jogosult a fuvarozónak új megrendeléseket adni a jelen fuvarozási szabályzatban meghatározott feltételek szerint.

15. A fuvarozót a megállapított díjazás illeti meg, vagy ha díjazásról nem állapodtak meg, akkor a szerződéskötés időpontjában szokásos díjazás, figyelembe véve a fuvarozó kötelezettségének tartalmát.

16. A fuvarozót a fuvardíj akkor illeti meg, ha a fuvarozás a rendeltetési helyre történt, kivéve, ha a szerződés döntő szempontként más árat ír elő.

17. Ha a fuvarozó a fuvarozást olyan körülmények miatt nem tudja teljesíteni, amelyekért nem felelős, a fuvarozási díj arányos részére jogosult, figyelembe véve a már teljesített fuvarozást.

18. Ha a szállítmány címzettjét a szerződésben megjelölik, a szerződésből eredő jogokat akkor szerzi meg, ha a szállítmány célállomásra érkezése után vagy annak az időtartamnak a lejárta után, amikor a szállítmánynak oda kellett volna érkeznie, kéri a szállítmány átadását. Ebben az időpontban a szállítmányt ért károkkal kapcsolatos igények is a címzettre szállnak át. A fuvarozó azonban nem adhatja át a szállítmányt a címzettnek, ha ez ellentétes lenne a feladó által adott utasításokkal. Ebben az esetben a feladó továbbra is jogosult a szállítmány felett rendelkezni. Ha a feladó a fuvarozónak a címzettől eltérő személyt jelöl ki, ez a személy a szerződésből eredő jogokat ugyanúgy megszerzi, mint az eredeti címzett.

19. A szállítmány elfogadásával a címzett felelősséget vállal a fuvarozónak az átvett szállítmány fuvarozásával kapcsolatos szerződésekből eredő, a feladóval szemben fennálló követelései kifizetéséért, ha a címzett tudott vagy tudnia kellett volna az ilyen követelésekről.

20. A fuvarozót a szállítmányon a szerződésből eredő követeléseinek biztosítására mindaddig zálogjog illeti meg, amíg a szállítmánnyal rendelkezhet.

2.3. A fuvarozó felelőssége a küldeményben bekövetkezett károkért és a szállítási feltételek be nem tartásáért

1. A fuvarozó felel a szállítmányban a fuvarozó általi átvételt követően a címzettnek történő átadásig bekövetkezett károkért, kivéve, ha a fuvarozó kellő gondossággal nem kerülhette volna el azokat.

2. A fuvarozó azonban nem felel a küldeményben bekövetkezett kárért, ha bizonyítja, hogy azt a következők okozták:.

a) a feladó, a címzett vagy a küldemény tulajdonosa,
b) hiba vagy a küldemény tartalmának jellege miatt, beleértve a szokásos pazarlást is,
c) olyan körülmény, amelyet a fuvarozó nem tudott volna elkerülni; ide tartoznak a vis maior esetei, mint például a rakomány árvíz, földrengés, tűz, lavina stb. okozta károsodása.
d) a csomagolás hibája, amelyet a fuvarozó a küldemény fuvarozásra történő átvételekor a feladó tudomására hozott, és ha fuvarlevél került kiállításra, a csomagolás hibáját abban feljegyezték; ha a fuvarozó nem hívta fel a fuvarozó figyelmét a csomagolás hibájára, a fuvarozó csak akkor nem felel a küldeményben e hibából eredő kárért, ha a hiba a küldemény átvételekor nem volt nyilvánvaló. A fuvarozó jogosult a csomagolást és a szállítmány állapotát érintő fenntartásokat a fuvarokmányba vagy a szállítólevélbe bejegyezni, amely a szállítmány feladójánál marad.

3. A szállítmányban a 02. pont szerint okozott kár esetén a fuvarozó köteles a lehető legkisebbre csökkenteni a károkat.

4. A szállítmány elvesztése vagy megsemmisülése esetén a fuvarozó köteles a szállítmánynak a fuvarozónak történő átadáskori értékét pótolni.

5. A szállítmány megrongálódása vagy megromlása esetén a fuvarozó köteles megfizetni a különbséget a szállítmánynak a fuvarozóhoz való átvételekor érvényes ára és az az ár között, amelyet a megrongálódott vagy megromlott szállítmány az adott időpontban ért volna.

6. A Polgári Törvénykönyv szerinti árufuvarozási szerződés esetén a fuvarozó köteles a küldemény elvesztése vagy megsemmisülése esetén azt az árat megtéríteni, amelyet az elveszett vagy megsemmisült küldemény a fuvarozásra történő átvételkor ért. Ezen túlmenően köteles viselni az elveszett vagy megsemmisült küldemény fuvarozásával kapcsolatban felmerült ésszerű költségeket. A szállítmány sérülése vagy részleges elvesztése esetén a fuvarozó köteles megfizetni a szállítmány értékcsökkenésének megfelelő összeget; ha a javítás elvégzése célszerű, a fuvarozó köteles a javítás költségeit megfizetni. A fuvarozó a fent említett károkért 10 000 EUR értékhatárig felel. A fuvarozó köteles a fuvarozást szakszerű gondossággal és a megadott határidőn belül elvégezni. A fuvarozó csak akkor felel a fuvarozásból eredő károkért, kivéve a küldemény sérülését, ha azok a szállítási határidő túllépéséből erednek. A fuvarozó a szállítási határidő túllépéséből eredő károkért a fuvardíj erejéig felel. A feladónak vagy a címzettnek egyértelműen bizonyítania kell az elszenvedett kárt és a fuvarozó hibáját (az elszenvedett kár és a fuvarozó hibája között okozati összefüggést kell megállapítani).

7. A fuvarozó köteles a feladónak haladéktalanul jelenteni a szállítmányban bekövetkezett bármilyen kárt, mielőtt azt a címzettnek átadná. Ha azonban a címzett jogot szerzett a küldemény kiadására, köteles azt a címzettnek bejelenteni. A fuvarozó felel az e kötelezettség megszegésével a feladónak vagy a címzettnek okozott kárért.

8. Ha a szállítmányban jelentős kár fenyeget, és nincs idő a feladó utasításainak kikérésére, vagy ha a feladó habozik ilyen utasításokat adni, a fuvarozó a feladó költségére megfelelő módon értékesítheti a szállítmányt.

9. A fuvarozó kötelezettségét más fuvarozó közreműködésével is teljesítheti, és úgy felel, mintha a fuvarozást maga végezte volna.

10. A fuvarozó a feladónak az írásbeli fuvarozási szerződésben már megállapított fuvarozás elmulasztásával okozott kárért csak a küldemény fuvarozásra való szükségtelen előkészítésével kapcsolatban felmerült igazolt költségek mértékéig felel.

11. A feladónak kártérítési igényét csak írásban kell érvényesítenie a fuvarozóval szemben, amely során követelését meg kell indokolnia, és bizonyítania kell a kár és a fuvarozó hibája közötti okozati összefüggést. Továbbá csatolnia kell az igénye megalapozottságát, valamint a követelt összeg és a fuvarokmány vonatkozó részének helyességét igazoló dokumentumokat.

12. A feladónak a kártérítési igényét a fuvarozóval szemben a küldemény címzettnek történő átadásától számított hat hónapon belül, vagy ha átadásra nem került sor, a küldemény fuvarozásra történő átvételétől számított hat hónapon belül kell érvényesítenie, ellenkező esetben az igénye megszűnik.

2.4. A szállítási szerződés módosításának és a szerződéstől való elállásnak a feltételei

1. A küldemény átadásáig a feladó követelheti a fuvarozás megszakítását és a küldemény visszaszolgáltatását vagy a fuvarozóval egyetértésben más módon történő elidegenítését, és a feladó köteles az ezzel kapcsolatban ésszerűen felmerült költségeket megfizetni.

2. A címzett javasolhatja, hogy a szállítmányt egy másik kirakodási helyen adják át neki.

3. A fuvarozási szerződés módosításának végrehajtásával kapcsolatos fuvardíjat és egyéb költségeket a 01. bekezdés alapján a feladó, a 02. bekezdés alapján pedig a címzett viseli.

4. A 2.2. cikk rendelkezései a szállítási szerződés módosítására vonatkozó javaslatra is vonatkoznak.

5. Ha a fuvarozási igény a fuvarozási szerződés megkötése után megszűnik, a feladó köteles erről a fuvarozót haladéktalanul értesíteni.

6. Ha a fuvarozás azután szűnik meg, hogy a jármű a megbeszélt rakodási helyre indult, vagy ha a jármű már megérkezett erre a helyre, és a küldeményt a feladónak felróható okból nem adták fel a fuvarozásra, a fuvarozó jogosult az ezzel kapcsolatban felmerült költségek megtérítésére.

7. Ha a fuvarozó nem képes a vállalt fuvarozást teljesíteni, vagy azt nem tudja a vállalt feltételek vagy a jelen szállítási feltételekben meghatározott feltételek szerint teljesíteni, köteles erről a feladót haladéktalanul értesíteni. Ha a fuvarozó által javasolt új feltételek nem felelnek meg a feladónak, jogosult a fuvarozási szerződéstől elállni; elállhat a szerződéstől akkor is, ha a járművet a feladóval való előzetes egyeztetés nélkül nem szállítják le a megbeszélt átadási időponttól számított három órán belül.

8. Ha a szállítmány fuvarozásra történő átvétele után olyan akadály merül fel, amely lehetetlenné teszi a fuvarozás megkezdését vagy folytatását, illetve a szállítmány átadását, és ilyen esetre a feladóval nem állapodtak meg további eljárásról, a fuvarozó köteles haladéktalanul javaslatot kérni a feladótól.

9. A fuvarozónak nem kell értesítenie a feladót, ha az akadály ideiglenes jellegű (pl. a szállítmány áthelyezésének szükségessége), és javaslatának elérése több időt venne igénybe, mint amennyi az akadály elhárításához szükséges.

10. Ha az akadály elhárul, mielőtt a feladó kiegészítő javaslatát megtette volna, a fuvarozó az eredetileg megállapított feltételek szerint jár el. A feladó a fuvarokmányban már tehet javaslatot arra vonatkozóan, hogy a fuvarozási szerződés teljesítése során a fuvarozás akadályoztatása esetén hogyan kell a szállítmányt kezelni.

11. Ha az előző rendelkezések szerint a küldeményt nem lehet a címzettnek átadni vagy a feladónak visszaküldeni, a fuvarozó gondoskodik annak tárolásáról; a fuvarozó haladéktalanul tájékoztatja a feladót a küldemény tárolásáról. A tárolás költségeit a feladó viseli.

2.5. A közúti árufuvarozás fuvarokmányai

1. A fuvarokmány mint fuvarokmány a szállítmányt annak felszabadításáig vagy elidegenítéséig kíséri. A feladó köteles a fuvarlevelet megfelelően kitöltve átadni a fuvarozónak, vagy köteles a fuvarozónak a szállítmány adatait átadni, és azokat a fuvarlevél aláírásával megerősíteni, miután a fuvarozó a fuvarlevélbe bejegyezte, vagy a fuvarozó a fuvarlevélben másként is megállapodhat.

2. A fuvarlevelet a fuvarozónak kell átadni, kivéve, ha a szállítmányozással kapcsolatban másként nem állapodtak meg.

3. A fuvarokmánynak legalább a következő adatokat kell tartalmaznia:

a) a feladó és a címzett nevét,
b) a szállítmány tartalmának és csomagolásának szokásos megnevezését,
c) a darabszámot (mennyiséget),
d) a szállítmány bruttó súlya, vagy egyébként az áruk kifejezett mennyisége
e) a berakodás és a kirakodás helyét,
f) a fuvarozó és a címzett által a küldemény átvételének időpontja és átvételi elismervénye,
g) a fuvarozó általi fenntartások helyét.

4. A fuvarokmány a belföldi közúti árufuvarozásban a) a feladó által kitöltött és átadott fuvarlevél, b) a szállítólevél, feltéve, hogy az megfelel a fent meghatározott feltételeknek.

5. Ha egy szállítmányt több helyen rakodnak be vagy rakodnak ki, a feladó köteles a szállítmány minden egyes részére külön fuvarokmányt benyújtani. 6. Ugyanazon felrakodási helyről ugyanazon kirakodási helyre történő ismételt szállítás, valamint ugyanazon feladó részére, lényegében azonos feltételek mellett ismétlődő egyéb szállítás, továbbá épületeken és építkezéseken belüli szállítás esetén a feladó megállapodhat a fuvarozóval abban, hogy a jármű teljes munkaszakaszára vonatkozóan egyetlen fuvarlevelet használ. Bizonyos szállítási típusok esetében a fuvarlevél adatai egyszerűsíthetők.

6. A fuvarozó és a fuvarozók (feladó és címzett) felelősek a fuvarlevélben szereplő adatok pontosságáért és teljességéért.

7. A fuvarozó jogosult a fuvarlevélben feltüntetni a fuvarozó fenntartásait az alkalmazott járműtípusra vonatkozóan a fuvarozás megrendelőjének kérése, a szállítmány állapota, csomagolása, darabszáma (mennyisége) és a rakodás módja alapján.

8. Veszélyes áruk szállítása esetén a feladó köteles a vonatkozó jogszabályokban előírt további dokumentumokat benyújtani, amelyeket a Szállítási Szabályzat következő szakaszai tartalmaznak.

3. A belföldi közúti árufuvarozási szerződés megkötésének módja és érvényessége

3.1. Reklamációs eljárás

1. A Szlovák Köztársaságban végzett belföldi közúti árufuvarozásra vonatkozóan a Kereskedelmi törvénykönyv és a Polgári törvénykönyv határozza meg a feladó vagy a címzett a fuvarozóval kötött fuvarozási szerződésből eredő követeléseinek érvényesítésére vonatkozó igényérvényesítési határidőket és elévülési időket.

2. A jogosult személy (fuvarozó vagy szállítmányozó) köteles a fuvarozóval szemben a fuvarozásból eredő valamennyi jogát írásban érvényesíteni. A fuvarozásért fizetett összeg visszatérítését a jogosult személy (fuvarozó vagy szállítmányozó) csak akkor követelheti, ha azt bizonyíthatóan a fuvarozónak fizette meg.

3.2 A közúti fuvarozási menetrend érvényessége

1. Ez a fuvarozási szabályzat 2015.1.1-től érvényes.

2. A megrendelő (fuvarozó) az áru- vagy árufuvarozási szerződés aláírása előtt köteles megismerni a jelen fuvarozási szabályzatot.

3.3. A közúti árufuvarozási szabályzat változásai

1. A szállítási szabályzat minden módosítása és kiegészítése a vállalat törvényes szerve általi aláírás napján érvényes.

2. Ha a menetrendet jelentősen módosítják vagy kiegészítik, a fuvarozó gondoskodik annak teljes körű közzétételéről és hozzáférhetővé tételéről.